Пеле се бори со рак на дебелото црево, славниот фудбалер пред најтешката битка

Бразилскиот фудбалер Пеле од понеделникот е на лекување во болница во Сао Пало поради рак на дебелото црево. Тој сега се наоѓа во добра и стабилна здравствена состојба и се очекува да ја напушти болницата во наредните денови, информираат од болницата „Алберт Ајнштајн“.

dobivaj vesti na viber

Пеле (81) мора да ја посетува клиниката најмалку еднаш месечно за да помине тестови и да продолжи со хемотерапија за тумор на дебелото црево. Бразилецот е единствениот фудбалер кој освоил три Светски првенства. Пеле го предводеше Бразил до титулата најдобар на светот во 1958 година во Шведска, четири години подоцна во Чиле и во 1970 година во Мексико, каде што беше прогласен за играч на турнирот.

Scroll to Top