По две децении, Русија повторно ќе го произведува култниот „москвич“

By

По дведецениска пауза, Русија го рестартира производството на автомобилската марка „москвич“ во фабрика во близина на Москва, која беше напуштена од францускиот производител на автомобили „Рено“.

dobivaj vesti na viber

Овој московјанец, според агенцијата, има нов модерен кинески дизајн, кој едвај личи на класиците од советската ера. Додека последниот „москвич“ беше седан со три врати, „москвич 3“ е моќен кросовер хечбек на бензин со алуминиумски тркала, ЛЕД-слотови и голема табла со инструменти со екран на допир.

Максим Кљушкин, проект-менаџер на фабриката, рече дека автомобилот ќе има систем АБС, една од карактеристиките што рускиот „Автоваз“ беше принуден да ја отстрани од моделите на „лада“ поради трговските санкции на Западот наметнати како одговор на воениот упад на Москва во Украина.

Ќе ви се допадне