Почина американската кантри-пејачка Лорета Лин

Легендарната американска кантри пејачка Лорета Лин почина на 90-годишна возраст.

„Нашата сакана мајка, Лорета Лин почина мирно во сон во нејзиниот дом на нејзиниот сакан ранч во Ураган Милс“, напиша семејството, барајќи приватност во овој тежок период додека тагуваат и нагласија дека ќе детали за комеморацијата и погребот ќе бидат дополнително.

Пејачката на „You Ain’t Woman Enough“ беше хоспитализирана поради мозочен удар во мај 2017 година и ја откажа својата турнеја и објавувањето на албумот.

Пет месеци подоцна, таа се врати во центарот на вниманието минатиот октомври кога зборуваше на настан на кој се слави приемот на нејзиниот пријател Алан Џексон во Куќата на славните на кантри музиката. Лин изгледаше слабо кога излезе на сцената со поддршка и рече дека Џексон е единствената личност што може да ја натера да ја напушти куќата.

Во јануари 2018 година, таа падна и го скрши колкот во нејзиниот дом во Тенеси. Лин, родена како Лорета Веб во Бачер Холоу, Кентаки, беше најнаградуваната жена-кантри изведувач, продавајќи повеќе од 45 милиони албуми ширум светот. Се омажила на 15 години, научила да свири на гитара од 17 долари што и ја купил нејзиниот сопруг Оливер Далхил Лин и ја снимила својата прва плоча „I’m a Honky Tonk Girl“ во 1960 година.

Таа имаше песна број еден на топ листите седум години подоцна и имаше уште 15 хитови на топ листите, вклучително и “Don’t Come Home A’ Drinkin” (With Lovin’ on Your Mind)”.

Нејзината најпродавана автобиографија од 1976 година, The Miner’s Daughter, беше претворена во филм награден со Оскар, а Сиси Спејсек доби Оскар за нејзиниот портрет на ѕвездата. Лорета и нејзиниот сопруг, наречен Ду, имаа шест деца и беа во брак 48 години до неговата смрт во 1996 година.

Лин, имаше 70 песни на врвот на топ листите како соло изведувач и во дуети, беше примен во Куќата на славните на кантри музиката во 1988 година и во кантри госпел музичката куќа на славните во 1999 година, според US Weekly. Таа беше наградена со Претседателски медал на слободата од поранешниот претседател Барак Обама во 2013 година.