Почина Кристин Мекви, членка на бендот „Флитвуд Мек“

Кристин Мекви, која свиреше со бендот Флитвуд Мек и ги напиша некои од нивните најпознати песни, почина на 79-годишна возраст, соопшти нејзиното семејство.

dobivaj vesti na viber

Мекви ја прекина соработката со бендот Флитвуд Мек по 28 години во 1998 година, но се врати во 2014 година.

Во изјавата на семејството се вели: „Би сакале сите да ја чуваат Кристин во своите срца и да се сеќаваат на животот на неверојатно човечко суштество и почитуван музичар кој беше сакан ширум светот“.

Според соопштението, Меквеи починала во болница во присуство на нејзиното семејство.

Scroll to Top