Почина Слободан Дане Капевски, сликар и музичар

Почина Слободан Дане Капевски (65), сликар,музичар и видна личност во скопскиот урбан живот.

dobivaj vesti na viber

Капевски го завршил Школото за применети уметности во Скопје, а потоа дипломирал на Ликовната академија во Белград, отсек сликарство.

Тој бил и еден од основачите на групата „Карамела“ каде свирел бас гитара. Бендот во почетокот на 1980 -тите важел за првиот македонски хеви метал бенд.

Тој имаше свое ателје на Матка, кое беше популарно уметничко збиралиште.

Scroll to Top