Приватната колекција на Живанши продадена за 114 милиони евра

Личната колекција на луксузни парчиња мебел, скулптури на познатиот моден дизајнер Ибер де Живанши, првично беше проценета на 50 милиони евра. По аукцијата беше продадена за 114 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Поради аукциската продажба, куќата на Кристис го реконструираше животниот и работниот простор на модната дизајнерка, каде што беа изложени предметите. На аукцијата во Франција се собраа купувачи и љубители на делата на Живанши од целиот свет.

Меѓу предметите од голема вредност е и скулптурата на Алберт Џакомети, која беше главна ѕвезда на настанот, а која беше продадена за речиси 27 милиони евра. Моментално е најскапото парче продадено на аукција во 2022 година. Биро од махагони, потпишан со Дејвид Рентген, беше продаден за повеќе од два милиони евра, иако беше проценет на 500.000 евра.

Францускиот дизајнер Ибер де Живанши почина на 91-годишна возраст во 2018 година, откако половина век го одбележа светот на модата со елеганцијата на облеката.

Од неговата прва модна ревија во 1952 година до напуштањето на модната куќа во 1995 година, продадена на LVMX во 1988 година, Живанши ја одбележа својата ера со комбинации на облека познати како црн фустан што го носеше актерката Одри Хепберн и везениот фустан што го носеше Џеки Кенеди за време на официјалната посетата на американскиот претседателски пар на Франција во 1961 година.

Scroll to Top