Производител на играчки ја претстави Барби куклата со Даунов синдром

Американскиот производител на играчки Mattel ја претстави својата прва Барбика со Даунов синдром, во обид да ја направи својата популарна палета на кукли поинклузивна.

Компанијата објави дека во соработка со Националното здружение за Даунов синдром во САД, создала кукла која има пократка рамка и подолго торзо од другите кукли Барби. Нејзиното лице, како што е наведено, има кружен облик, со очи во облик на бадем, помали уши и рамен нос.

„Дланките на куклата вклучуваат дури и една линија, карактеристика што често се поврзува со луѓе со Даунов синдром“, се вели во соопштението на компанијата, пренесува Ројтерс.

Куклата е облечена во фустан со ракав украсен со пеперутки и цвеќиња во жолта и сина боја, кои се поврзани со свесноста за Даунов синдром. Таа носи розев ѓердан со три шеврони кои претставуваат три копии од 21-от хромозом, како и розови загради за глуждот, се додава во соопштението.

„Нашата цел е да им овозможиме на сите деца да се видат себеси во куклите Барби, истовремено охрабрувајќи ги да си играат со кукли кои се разликуваат од нив“, рекла Лиза Мекнајт, глобален директор на куклите Барби во Mattel.

Scroll to Top