Седум најубави есенски дестинации во Европа

Туристичките агенции препорачуваат седум места во Европа кои се совршени дестинации за есенско уживање.

Бриж, Белгија

Овој средновековен град е еден од најубавите „есенски“ градови во Европа. Грозје во разни нијанси на виолетова и златна боја се прелеваат над историските градби. Одразувајќи се во вода, боите создаваат романтични сцени и совршени глетки за фотографирање. Белгија е позната по чоколадото па можете да се загреете со врело чоколадо на постуден есенски ден.

Осло, Норвешка

Осло е полн со живописни паркови, кои иако се убави во текот на целата година, само во есен сјаат во целост. Овој пат е вистинското време да го истражите Осло, а местата што не треба да ги пропуштите се „Форт Акершус“ и „Паркот за скулптури од Вигеланд“, како и шумата Осломарк.

Кумбрија, Англија

Англискиот езерски округ е полн со неверојатни сцени, кои стануваат особено спектакуларни кога се „обоени“ од досадните бои на есента. Овде можете да ги истражите околните езера и околните шуми, како што е Гриздале, каде растат зелени борови и бакарна бука.

Уканц, Словенија

Во западниот дел на езерото Бохинџ се наоѓа селото Уканц во Словенија. Уканц е одлична почетна точка за истражување на околината, како што е врвот на планината Вогел, кој нуди едно од најубавите погледи во Европа, особено во есен. Исто така, има и водопади Славица во близина на Уканц, и можете да организирате пешачење до Долината на триглавски езера.

Виклоу, Ирска

Ако не сакате да се судрите со други туристи, најдобро време за посета на ирските планини е есента. Ако сте расположени за пешачење, ова е навистина идеално место, полно со водопади. Можете исто така да истражите историски места како Глендалог и да одморите по активност во најблискиот паб со познати ирски пива.

Баварија, Германија

Бројни градови, замоци, убава природа… Баварија е место каде има многу работи што може да ги сторите. Ако сте расположени за активен одмор, можете да се искачите на Алпите, доколку сте повеќе во историско истражување, 25 замоци и палати чекаат да бидат откриени.

Трансилванија, Романија

Трансилванија најмногу ги привлекува љубителите на мистеријата и грофот Дракула. Но, Трансилванија исто така има убава природа и многу средновековни замоци за истражување. Прошетајте низ планините Фарагаш, највисоки во јужните карпати, со повеќе од 20 врвови кои овозможуваат прекрасен поглед.

Scroll to Top