Шесто издане на „Статуафест“ во Скопје

By

Во Скопје ќе се одржи Статуафест под слоганот „Танго на улица“. Целта на овој фестивал е да се претвори Скопје во една уличка каде ќе се почувствува духот на аргентинското танго.

dobivaj vesti na viber

Фестивалот на живи статуи ќе се одржува од 23 до 25 јуни на скопскиот „Свер Јадран“.

„Статуафест дури и му даде име на фестивалот ‘Танго на улица’, со тенденција да го претвори Скопје во една мала, но, сепак, голема уличка, сместена некаде во некој раздвижен простор во длабочините на духот на аргентинското танго, тежнеејќи да ги види и запознае оние страсни скопјани кои со сиот свој дух лудуваат по тангото, притоа, ‘премачкани’ во и со тој разигран уличен миг на евергрин“, соопштува организаторот „Театроск“.

Ова ќе биде шестто издание на „Статуафест“, а за потсетување лани фестивалот раскажуваше улични приказни за скопјани од секојдневието.

Ќе ви се допадне

nổ hũ tài xỉu go88 play go88 fun IOS mới nhất - Cổng Game Bài Đổi Thưởng GO88 Club

tại sunwin88 nhóm kéo sunwin tại sunwin về máy