Средношколци од Скопје работат на минијатурен болид со погон на компримиран воздух, ќе го презентираат на натпревар по технологија и инженерство во Лондон

By

Група средношколци од „Орце Николов“ работат на минијатурен болид по примерот на моделите на Формула 1, објавија од Министерството за образование.

dobivaj vesti na viber

Болидот ќе работи на погон на компримиран воздух и истиот ќе биде претставен на натпреварот Aramco Formula 1 schools World Finals 2022.

Натпреварот ќе се одржи во јули годинава во Лондон и ова ќе биде прво учество на ученици од Македонија кои учествуваат на ваков настан за дизајнирање, тестирање и изработка на најбрз мини болид.

Во тимот е Мила Перинска која ја има улогата на дизајнер. Преку нејзиниот пример таа вели дека сака да ги мотивира сити средношколци, особено девојчињата кои сакаат да се насочат кон STEM (science, technology, engineering and math), како најбарана професија.

Aramco Formula 1 schools World Finals 2022 е најголемиот СТЕМ натпревар на светот кој се одржува секоја година започнувајќи од 1999 година. Годинава ќе се одржи во периодот од 9ти до 15ти јули, а ќе се натпреваруваат учесници од 50 земји.

Фото/МОН

Ќе ви се допадне

go88 game bài đại gia đẳng cấp nhất 2021 app go88 cách nạp tiền go88

sunwin mod apk SUNWIN - Nhà Cái Game Bài Uy Tín Nhất Thị Trường 2022 Link tải SUNWIN Club cho điện thoại Android/ Iphone APK/ IOS