Streetwear колекција хајлајт на 28. Моден викенд Скопје

Пролетното 28. издание на Fashion Weekend Skopje (FWSK) кое минатиот викенд се одржа во трговскиот центар „Ист Гејт“ претставуваше спој на одржливоста и стилот.

Меѓу најголемите трендови надвор од модните писти, кој модните ентузијасти брзо го прифатија е познатиот „streetwear“ и „streetstyle“ стил. Се работи за феномен што со сигурност сè повеќе доминира и надвор од модните писти.

Хајлајт настан на годинашниот Моден викенд Скопје беше ревијата „DISCIPLINA – Powered by IQOS“ на дизајнерката Ивана Давидовиќ, што претставуваше редефинирање на уличната облека со цел. Завршниот чин на претпоследната вечер на FWSK ја презентираше колаборацијата преку која боите на IQOS ILUMA заживеаја на модната писта, преку софистицирана streetwear колекција, која ги отсликува двата бренда.

Ревијата поттикната од партнерството со IQOS, смарт партнер на FWSK е доказ за етосот на брендот за поврзување на естетската привлечност со одржливоста и иновативноста. Најновата колекција на Давидовиќ, не само што ја предвидува иднината на модата, туку тоа го прави со непоколеблива посветеност во изработката.

DISCIPLINA (IS DOING WHAT NEEDS TO BE DONE) е српски бренд за улична мода од Белград, основан во 2016 година. Нивните машки, женски и унисекс колекции се наменети за смели и самоуверени луѓе, додека самиот бренд е удобен, уникатен и кул. Од своето деби во 2016 година, брендот креираше сопствен моден правец, со беспрекорно мешање на софистицираноста и модерноста, поткрепена со посветеноста на безвременскиот квалитет.

ПР

Scroll to Top