„Топ ган: Маверик“ заработи милијарда долари и стана најуспешниот филм за 2022 година

By

„Топ ган: Маверик“ викендов ја надмина заработката од една милијарда долари и стана најуспешниот филм во 2022 година. Продолжението на големиот хит со Том Круз од 80-тите го надмина „Доктор Стрејнџ во мултиверзумот на лудилото“, кој оствари заработка од 943 милиони долари. Хитот на Круз досега заработи 521 милион долари во Северна Америка, а 484,7 милиони во остатокот од светот.

dobivaj vesti na viber

Филмот првично требаше да излезе во јуни 2020, но неколкупати беше одложуван поради пандемијата. Премиерата, конечно, беше во мај на Канскиот фестивал.

Ќе ви се допадне