Цветовите од кој бил направен свадбениот букет на кралицата, се истите и во венецот за нејзиниот погреб

By

Кралот Чарлс III оставил порака за својата мајка, кралицата Елизабета на нејзиниот погребен венец и внимателно избрал кои цвеќиња треба да се користат за погребот, во грандиозен гест да го потсети светот на 73-годишниот брак на кралицата со принцот Филип. Новиот монарх напиша „во знак на сеќавање на љубовта“ на пораката поставена на венецот на ковчегот додека беше однесен во Вестминстерската опатија.

dobivaj vesti na viber

Цвеќињата била набрани од Бакингемската палата, а цветот и листовите биле избрани за нивната симболика. Миртата во венецот била исечена од растението израснато од гранче мирта од свадбениот букет на кралицата во 1947 година. Цветот често се смета за симбол на среќен брак.

На барање на кралот, венецот е направен на еколошки начин, во гнездо од англиски мов и дабови гранки, без употреба на вештачки материјали. Цветовите, исто така, вклучуваа рузмарин, за сеќавање, англиски даб, кој ја симболизира моќта на љубовта. Тие се во нијанси на златна, розова и темно бургундска, со бела боја за да го одразуваат кралскиот стандард. Кралот Чарлс III и неговото семејство го опколија ковчегот на кралицата на нејзиниот државен погреб во Вестминстерската опатија.

Нејзиниот ковчег бил поставен во близина на олтарот со круна, опкружен со цвеќиња избрани од кралот од градините што таа ги сакала.

Ќе ви се допадне