Удар на голем метеорит расфрлал парчиња мраз близу Марс, откриваат од НАСА

By

Вселенското летало InSight, кое се наоѓа на површината на Марс од 2018 година, ќе остане без струја и ќе престане да работи во рок од четири до осум недели, објави НАСА, бидејќи научниците детално го детализираа ударот на метеорит кој расфрлаше парчиња мраз блиску до екваторот на планетата.

dobivaj vesti na viber

„Прашина се акумулира на соларните панели кои генерираат енергија за стационарната сонда на американската вселенска агенција и ги трошат нејзините батерии“, рече на брифингот геофизичарот Брус Банерд од Лабораторијата за млазен погон на НАСА, главен научник на мисијата InSight.

Мисијата на InSight, која помогна да се открие внатрешната структура на Марс и неговата сеизмичка активност, првично беше планирана за две години, но беше продолжена на четири. Кога ќе се исклучи струјата, НАСА ќе го изгуби контактот со InSight, рече Банерд.

„InSight беше успешен и над моите очекувања. Ја одредивме дебелината на кората, големината и густината на јадрото и деталите за структурата на наметката. За прв пат имаме детална мапа на длабоката внатрешност на друга планета,освен Земјата и Месечината“, изјавил Банерд.

Ударот предизвика и земјотрес InSight, исто така, утврди дека Марс е сеизмички активен, откривајќи 1.318 земјотреси. Два научни труда објавени во списанието Science го детализираа влијанието на метеоритите на површината на Марс, откриени од InSight во септември и декември минатата година. Сеизмичките бранови предизвикани од удари открија нови детали за структурата на кората на Марс, надворешниот слој на планетата. 

 

 

Ќе ви се допадне