Украинското знаме треба да се вее на врвот на Еверест, како симбол на непобедливиот дух порача од највисокиот врв украинката Антонина Самоилова

By

Антонина Самоилова од Украина го искачи Монт Еверест во рамките на експедицијата која имала за цел да се покаже непобедливоста на украинскиот дух.

dobivaj vesti na viber

Украинката Антонина Самоилова оваа недела се искачила на Монт Еверест во склоп на експедицијата чија цел била да се покаже „непобедливоста на украинскиот дух“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Antonina Samoilova (@tosha_tonik)

„Сметам дека украинското знаме треба да се вее на врвот на највисоката планина на светот, особено оваа година! Како симбол на непобедливоста на духот, силата на верата и националниот карактер“, напиша таа на социјалната мрежа Инстаграм.

Таа во објавата споделила дека нејзиниот татко и брат се борат во војната.

Одлуката за искачување на Еверест била донесена во последен момент, изјавила таа за „Everest Chroniclе“. Апинистката го освоила врвот во четвртокот рано наутро.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Antonina Samoilova (@tosha_tonik)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Antonina Samoilova (@tosha_tonik)

Ќе ви се допадне