(Видео) Ајкули пливаат низ улиците на Флорида по разорниот ураган Ијан

By

Невремето на ураганот Ијан го подигна нивото на морето што ја поплави Флорида. На Твитер е споделено видео од ајкула како плива на улица во Форт Мајерс.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за помала ајкула, но постои страв дека ајкули, како што се биковите, кои можат да живеат и во свежа вода, влегле во каналскиот систем на Флорида. Тоа е многу агресивен и опасен вид на ајкули, кои напаѓаат луѓе.

Сепак, жителите на Флорида најмногу се плашат од алигаторите кои живеат надвор од мочуриштето Еверглејдс. Алигаторите се главно опасност за помалите животни и домашни миленици. А потоа, тука е проблемот со големите боа-констрикторни змии, кои се одомаќинија во Флорида во последните децении. Разорниот ураган Ијан беснееше низ Флорида, придружен со жестоки ветрови, обилни врнежи и силни бранови кои предизвикаа катастрофални поплави и прекин на електричната енергија.

Ќе ви се допадне