(Видео) Активист проба да си ја залепи главата на сликата „Девојката со бисерна обетка“

By

Активист за климатски промени проба да си ја залепи главата за познатата слика „Девојката со бисерна обетка“ во музејот во Хаг, но ремек-делото не е оштетено, соопштија вработените во музејот.

dobivaj vesti na viber

Друг активист ја залепил раката со селотејп за ѕидот до слика на холандскиот мајстор Јоханес Вермер од 1665 година и фрлил непозната супстанца врз неа, објави музејот Мауритшуис.

На видеото на социјалните мрежи се гледаат двајца мажи покрај познатиот портрет, облечени во маици на кои пишува „Запрете ја нафтата“.

„Полицијата доби дојава и фати три лица. Состојбата на сликата ја анализира нашиот реставратор. За среќа, ремек-делото е заштитено со стакло и не е оштетено”, велат од музејот.

 

Ќе ви се допадне