(Видео) Бодибилдер јаде 100 јајца дневно, фановите го критикуваат оти ги фрлал жолчките

By

Тиктокерот Фернандо Торака, попознат како кралот на исхраната, во саботата објави видео во кое го прикажува неговиот уникатен дневен ритуал за подготовка на храна. Тој крши неколку кутии јајца и ги дели на жолчки и белки. Во видеото може да се избројат најмалку 84 скршени лушпи од јајца, а Торака тврди дека јаде дури 100 на ден.

dobivaj vesti na viber

„Не е лесно да се јадат 100 јајца на ден“, вели тој на Тик-ток.

Торака јаде само белки, па неговите следбеници се воодушевени од неговата посветеност на протеините, додека други се прашуваат зошто фрла толку многу жолчки. Тој се соочува и со критики од други бодибилдери, што јасно покажува дека можеби претерува со количината на јајца, односно белките што ги консумира.

„Спортистите кои се обидуваат да добијат мускулна маса имаат поголеми потреби за протеини од обичните фитнес ентузијасти или општата популација, а јајцата се многу удобен извор на протеини по добра цена“, вели диететичарката Саманта Касети за Today.

Едно големо јајце содржи шест грама протеини, кои исто така може да се најдат во храната како што се морска храна, живина, јогурт, говедско месо, грав, мешунки и тофу.

“Нема ништо магично во јајцата. Протеинот од кој било животински извор ги има сите аминокиселини кои му се потребни на телото за да помогне во изградбата и одржувањето на мускулната маса. Сепак, овој човек јаде белки од јајца, кои се ниски со заситени масти и калории. Тоа може да биде корисно ако вие сте внимателни на нивниот придонес“, истакнува Касети.

Касети тврди дека би ги советувала своите клиенти да не јадат 100 јајца на ден, бидејќи тоа значи дека тие не јадат разновидна исхрана и можеби имаат некои фобии од храна.

„Тоа може да биде знак дека некој има нарушен однос со храната или неговото тело. Најздравата исхрана вклучува разновидна храна со акцент на полнење на 75 отсто од чинијата со храна од растително потекло, како што се овошје, зеленчук, јаткасти плодови и семиња“, објасни таа.


Ќе ви се допадне