(Видео) Хулигани ги нападнаа семејствата на фудбалерите на противничкиот тим

Синоќа се одиграа 1/2 финалните натпревари во УЕФА Конференциската лига, меѓу Севилја и Јувентус и Аз Алкмар и Вест Хем.

Натпреварот во Холандија ќе остане запаметен по немилите сцени кои се случија по завршувањето на натпреварот, кога навивачи на Аз Алкмер, тргнаа да се пресметаат на трибините со семејствата на фудбалерите на Вест Хем.

Кога тоа го забележаа фудбалерите на Вест Хем се пуштија во пресметка со хулиганите за да ги одбранат најмилите Полицијата рече дка и пред мечот имало нереди во Холандија поради домашните хулигани.

За потсетување, Вест Хем во финалето на Конференциската лига се среќава против Фиорентина која беше подобра од Базел со 3:1, а мечот се игра на 7 јуни во Прага.

Севилја ќе се судри со Рома во финалето на Лига Европа, откако шпанскиот клуб го победи Јувентус по продолженијата со 2:1. Рома и Леверкузен одиграа нерешено без голови, но италијанскиот клуб ќе игра во финале поради победата од првиот натпревар со 1:0.

Scroll to Top