(Видео) Маж спаси двегодишно девојче, кое падна од зграда

Маж спаси девојче кое паѓаше од петтиот кат од зграда на истокот во Кина, пренесоа тамошните медиуми. Видеото е објавено на Veibo, а подоцна се рашири и на другите социјални мрежи.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на одделението за информации од Министерството за надворешни работи на Кина, Лијан Жао, го нарече херој човекот кој го спаси девојчето.

Шен Донг рече дека слушнал силен вирсок кој доаѓал од правецот на зградата. Тој разговарал на телефон кога го забележал двегодишното девојче како паѓа. Кога го видел одма го фрлил мобилниот и побрзал да го фати, пренесоа Sout Čajna Morning Post и Hindustan times.

Детето брзо потоа било однесено во болница. Таму констатирале мали повреди, но состојбата ѝ била стабилна.

Scroll to Top