Жена во розев фустан украла трактор од 120.000 долари

Жена во розев фустан е обвинета дека извршила серија необични кражби на Флорида. Една од работите кои украла и тракторот на Џон Дир вреден 120.000 долари, соопштија Канцеларијата на шерифот на округот Полк.

Зошто 46-годишната девојка го сакала тракторот е нејасно, но детективите открија дека тоа не било најчудното нешто снимено за време на нејзиното патување, пренесе „Мајами Хералд“.

Од домот на Дир ја украла и постелнината, фармерки, тоалети, маскирни чизми, неколку пакувања замрзнато месо и шише вино. Жената е обвинета и дека спиела во неговиот кревет.

„По последната точка, осомничениот се соочува со три прекршоци и неверојатни 35 кривични дела“, соопшти канцеларијата на шерифот.

Кражбата се случи на 6 мај во областа Катлин, околу 50 километри североисточно од Тампа. Еден од соседите пријавил нешто сомнително откако ја видел во розев фустан како го вози тракторот.

„Не се случува често да видите жена како краде трактор во розов фустан“, напишале на „Фејсбук“ од канцеларијата на шерифот. Тогаш пристигнала полицијата и ја уапсила.

Откриле дека жената со неа имала нож со сечило од 6 инчи и туѓи кредитни и дебитни картички, картички за социјално осигурување и возачка дозвола. Осомничената збеснела кога се обиделе да ја сместат во патролно возило, соопштија од канцеларијата на шерифот.

„Таа ги удираше и пцуеше полицајците, па дури и им се закануваше со смрт“, рекоа официјални лица.

Обвиненијата вклучуваат тешка кражба, кражба на ненаселено живеалиште, недозволено поседување, поседување сокриено оружје и напад на полицаец.

Scroll to Top