Златна тоалетна школка украдена во 2019 година од палата во Британија, крадците се обвинети сега

Четворица мажи се обвинети за кражба на тоалетна школка од 18 каратно злато, проценето на 4,8 милиони фунти, кое исчезна од британската палата „Бленхајм“ во текот на ноќта во септември 2019 година, пишува Гардијан.

Златната тоалетна школка е уметничка инсталација наречена „Америка“ и беше дел од изложбата на италијанскиот концептуален уметник Маурицио Кателано.

Кралското обвинителство (КПС) вчера соопшти дека одобрило кривични пријави против четворицата мажи, кои ќе се појават во Судот на Оксфорд на 28 ноември.

Тоалетот, кој можеше да се користи со временско ограничување од три минути за да се избегнат редици, беше изложен само два дена кога беше украден.

Школката била поставена како уметничко дело во палата во Оксфордшир, родното место на Винстон Черчил, кога исчезнала. Бидејќи тоалетот беше инсталиран во тоа време, неговото отстранување предизвика поплави и оштетување на прекрасната куќа од 18 век и светско наследство на УНЕСКО во Вудсток.

Ден по кражбата, полицијата објасни дека крадците ноќта меѓу 13 и 14 септември влегле во палатата и заминале рано наутро носејќи го скапоцениот тоалет, при што при кражбата направиле голема штета и поплавување.

Во 2016 година, златниот тоалет беше инсталиран во музејот Гугенхајм во Њујорк, каде што 100.000 луѓе чекаа да го користат.

Четворицата обвинети за кражба на златниот тоалет се Џејмс Шин (39) од Велингборо, Мајкл Џонс (38) од Оксфорд, Фред До (35) од Аскот и Бора Гукук (39) од западен Лондон.

Шин беше обвинет за кражба, пренос на имот и заговор за извршување на тие злосторства, соопшти полицијата. Џонс е обвинет за кражба, Доу и Гучук се обвинети за заговор за пренос на имот.

Четворицата обвинети треба да се појават во Судот на Оксфорд на 28 ноември.

Scroll to Top