Направете ја хит бонбоната на празничната сезона – меки и сочни чоколадни карамели

За време на празниците храната е секогаш во преден план – може да биде и подарок и причина за се почести собири на семејството и пријателите.

Имено, храната е начинот на кој покажуваме љубов и почит, а нешто мало и слатко е секогаш добра идеја. Затоа ви препорачуваме рецепт за сочни и нежни чоколадни грицки. Станува збор за карамели за кои не ви се потребни многу состојки, а подготовката е исто така едноставна.

Потребно е:
2 чаши кафеав шеќер
конзерва засладено кондензирано млеко
1/2 чаша полномасно млеко
1 чаша трошки од бело чоколадо
1/4 чаша путер, омекнат, исечен на парчиња
1 лажица екстракт од ванила
1/2 чаша слатко чоколадо или рендано темно чоколадо
1 лажица морска сол

Подготовка:

Обложете плех или тавче со хартија за печење.

Во средно тенџере измешајте шеќер, кондензирано млеко и полномасно млеко. Гответе на средна топлина со постојано мешање. Мешајте петнаесет до 20 минути.

Во садот за матење префрлете го шеќерот, додајте ги белото чоколадо, путерот и ванилата и сè измешајте.

Зголемете ја брзината на миксерот на средно и матете додека не се згусне и повеќе не е сјајно. Потребни ви се пет минути.

Во изматената и згусната бела чоколадна смеса додадете парчиња темна чоколада. Оставете да отстои додека да се растопи чоколадото. Свиткајте нежно додека не стане компактна смеса. Истурете во подготвениот сад обложен со хартија, нежно допрете, посипете со морска сол.

Оставете да се излади, непокриено, на собна температура додека не се стегне, најмалку два часа. Извадете го од тавата и исечете ги на коцки и послужете.

Scroll to Top