АТП ќе го казни Новак Ѓоковиќ

By

Светскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе биде казнет од АТП, поради неисполнети обврски од 2019 година кон турнирите на кои тој играл. Останува да се види на кој начин од АТП ќе го казни тенисерот, дали со одземање бодови или парично.

Покрај Ѓоковиќ,  АТП ќе ги казни и Русинот Данил Медведев и Јужнокореецот Кевин Андерсон. Казната за Ѓоковиќ е поради неговата одлука да го прескокне турнирот во Париз, поради максималниот број бодови што ги има освоено. За него овој турнир нема големо значење.

Тој го прескокна турнирот во период на промената на системот на бодувања, кој ќе биде на сила до март 2021 година. Со пласманот во четвртфиналето во Виена, тој успеа да обезбеди доволен број бодови кои му овозможија да ја заврши 2020 година на првото место на АТП-листата.

Сметките може да му ги наруши Надал, доколку Шпанецот одлучи да се натпреварува на турнирот во Софија.

Ќе ви се допадне

Watch Dragon's Dogma (Dub) Episode 7

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro

Inu X Boku Secret Service (Dub) (https://animeflv.uk/m/6DPp) Episode 12

Fox Spirit Matchmaker 6th Season Episode 26

Bakespace: https://www.bakespace.com/members/profile/kissanimemx/1224900/

Recordsetter: https://recordsetter.com//user/animefreakws