Боб-тимот на Јамајка се враќа на олимпијада по 24 години пауза

By

Боб-тимот на Јамајка се враќа на зимската Олимпијада по 24 години пауза. Јамајка ќе се натпреварува со три тима, во боб четирисед, машки боб двосед и во женски монобоб, што е нова олимписка дисциплина.

dobivaj vesti na viber

„Јамајка, имаме боб тим на Олимпијадата. Ќе гори мразот во Пекинг“, објави Олимпискиот комитет на Јамајка на Твитер.

Прославениот боб-тим на Јамајка своето деби го имаше на Олимпијадата во Калгари, Канада, пред повеќе од триесет години. Нивниот настап беше инспирација за филмот Cool Runnings.

Последен пат четириседот на Јамајка настапи на Олимпијадата во Нагано во 1998 година. Дел од овој тим беа и членовите на оригиналниот квартет од 1988 година, браќата Крис и Дадли Стоукс. Крис денес е претседател на Боб федерацијата на Јамајка.

Најдобриот пласман на боб тимот на Јамајка на олимпијадите е 14. место.

Зимската Олимпијада почнува на 4 февруари, а домаќин е Пекинг.

Ќе ви се допадне

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime websites SK8 the Infinity (Dub)

animefreaks official website AnimeFreak Attack on Titan Season 3 (Dub)

Attack on Titan Season 2

sites to watch anime Attack on Titan Season 3

Horimiya (Dub)

tải go88