Дуда Ивковиќ номиниран за влез во Куќата на славните

Легендарниот спрски тренер Душан Иваковиќ се најде на листата на кандидати во кошаркарската „Куќа на славните“ во Спрингфилд 2022 година. Покрај Дуда на списокот се најдоа и Ранко Жеравица и Радивој Кораќ.

Ивковиќ, кој почина во септември, освои голем број медали со репрезентациите на Југославија и Србија, вклучувајќи ја и титулата светски првак во 1990 година, додека со Олимпијакос двапати беше европски првак во 1997 и 2012 година. Ранко Жеравица беше и трофеен селектор на Југославија Во 1970 година стана светски шампион, а 10 години подоцна и олимписки шампион во Москва.

На списокот номинирани се најде и Мирза Делибашиќ, како и Алфонсо Форд, по кого наградата за најдобар стрелец во Евролигата го носи името, како и аргентинскара ѕвезда Ману Џинобили.

Scroll to Top