Ѓоковиќ и официјално ќе може да ја брани титулата на „Ролан гарос“

By

Новак Ѓоковиќ и официјално ќе може да ја брани титулата на „Ролан гарос“. Премиерот на Франција Жан Кастек потврди дека неговата држава ќе ги укине мерките против пандемијата со коронавирусот, па Ѓоковиќ ќе може прво да игра во Монте Карло, а потоа и на „Френч опен“.

dobivaj vesti na viber

Задолжителната вакцинација нема да биде услов за влез во Франција од 14 март. Кастек ова го потврди на вестите ТF1. Задолжителното носење на маски во затворен простор, освен во јавниот превоз и старечките домови, исто така нема да важи од 14 март.

Новак ќе може да игра на 21 гренд слем во Париз, откако претходно тоа не му го дозволија властите во Австралија на турнирот „Австралија опен“ затоа што не беше вакциниран против корона.

За потсетување „Ролан гарос“ ќе се игра од 22 мај до 5 јуни, а претходно од 9 до 18 април ќе се игра турнирот во Монте Карло.

Ќе ви се допадне

cách ăn tiền go88 IOS mới nhất - Cổng Game Bài Đổi Thưởng GO88 Club cách nạp tiền go88 bằng internet banking

SUNWIN cổng game Đánh bài Nổ hũ Siêu Đỉnh tải sunwin tài xỉu online sunwin s.r.o