Леброн Џејмс со најмногу постигнати кошеви во историјата на НБА

НБА играчот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс влезе во историјата како најдобар стрелец со најмногу постигнати кошеви. Со неговите 44.152 коша, тој го надмина на Карим Абдул Џабар, кој во 70 и 80 години од минатиот век исто така играше за Лос Анџелес Лејкерс.

На вечната листа Леброн сега има три повеќе од него. До рекордот тој стинга во саботата кога неговиот тим беше поразен од Голден Стејт со 115-117. На овој меч постигна 26 поени.

За потсетување Џабар сè уште е најдобар стрелец во историјата на лигата во регуларен дел од сезоната со 38.387 кошеви, пред Карл Мелоун кој има 36.929 и Џејмс 36.526.

Scroll to Top