Македонија ги доби противниците за пласман на Мундијалот во Катар 2022 година

By

Македонија денес ги доби противниците на Светското фудбалско првенство, кое во 2022 година ќе се игра во Катар. Македонската репрезентација се најде во групата Ј, заедно со Германија, Романија, Исланд, Ерменија и Лихтенштајн.

На вечерашната ждребка која се одржа во седиштето на ФИФА. во Цирих, беа одредени десетте групи од европските квалификации за Мундијалот во 2022 година. Од сите репрезентации во нашата група, Македонија, досега немала одиграно натпревар единствено со Германија.

Директен пласман на завршниот турнир ќе обезбедат само победниците во групите, додека десетте второпласирани репрезентации, заедно со уште две, преку УЕФА Лигата на нации, ќе играат плејоф за преостанатите три места резервирани за членките на УЕФА на СП во Катар.

Европските мундијалски квалификации ќе се играат од март до декември 2021 година, додека плејофот од 23 до 29 март 2022 година.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември 2022 година во пет градови, Доха, Лусаил, Ал Кор, Ал Вакра и Ал Рајан.

Ќе ви се допадне

Animepahe: My Sister, My Writer anime episode 10 online free at https://animepahe.cc anime sites

4Anime: Is This a Zombie? OVA (Dub) anime episode 1 online free at https://4anime.biz websites like 4anime

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

AnimeHeaven: Negima!? Haru Special!? anime episode Full online free at https://animeheaven.pro weathering with you animeheaven

Community windy: https://community.windy.com/user/gogoanimebe

Clozette: https://www.clozette.co/u/animefreakws