Нина Радовановиќ победи на турнир во бокс во Загреб

Српската боксерка Нина Радовановиќ, победи на меѓународнот „Гранд прикс“ турнир во Загреб. Таа во финалето беше подобра од Николина Чачиќ од Хрватска, а претходно во полуфиналето ја победи Тајана Кошчак исто така од Хрватска уште по прекин во првата рунда.

Нина на сјаен начин ја заврши оваа година, откако и на Олимписките игри во Токио стигна до 1/4 финалето.

„Одлично бевме прифатени во Загреб. бевме специјални гости кај претставниците на нивниот сојуз и ни беше задоволство да имам 2 олимписки боксерки на овој турнир. Јас и мојот тим имавме одлично гостопримство. Му благодарам на Боксерскиот сојуз на Србија што ме подготвија за Светското на највисоко ниво. По веста дека Светското во Истанбул е одложено за март, овој турнир добро ми дојде за да го поплнам календарот“, рече Нина.

 

Scroll to Top