Почина Франциско Генто, легендарниот играч на Реал Мадрид

By

На 89 години почина поранешниот фудбалер Франциско Генто од Шпанија. Тој играше за Реал Мадрид од 1953 до 1971 година за кого одигра 600 натпревари и постигна 182 гола..

dobivaj vesti na viber

Тој е единствениот играч во светот што шестпати го освоил трофејот европски шампион. А исто така, со Реал Мадрид го освои шпанското првенство 12 пати, двапати го освои Купот на Шпанија и еднаш Интерконтиненталниот куп во 1960 година.

За мадридскиот клуб вкупно освои 23 трофеи, што е клупски рекорд. Марсело се израмни со него оваа недела по бројот на титули.

Ќе ви се допадне

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Horimiya

World's End Harem

AnimeFreak Kiss x Sis (TV) Episode 11

english dubbed anime Attack on Titan

SK8 the Infinity (Dub) Episode 10

tải go88