Почина легендарниот кошаркарски тренер Душан Ивковиќ

By
 Еден најдобрите кошаркарски тренери во Европа, Душан Ивковиќ почина утринава во Белград на 77-годишна возраст.

„Во 6.50 часот Душан почина од како последиците на присуство на вода во белите дробови и херпес„, изјавил Горан Калиниќ, првиот човек на Раднички од Белград каде Ивковиќ долго време бил тренер.

Во својата богата кариера, Душан Ивковиќ водеше повеќе клубови, два пати ја освојуваше Евролигата (1997 и 2012), еднаш Еврокупот (2006), европскиот куп „Радивој Кораќ“ (1976) и Куп Сапорто (2000).

Беше селектор на репрезентацијата на Југославија од 1987 до 1995 година, а на клупата на Србија седеше од 2008 до 2013 година.

Ќе ви се допадне

KissAnime: TV Yarou Nanaana: Wakuwaku Doukutsu Land anime episode 24 online free at https://kissanime.mx kissanime twitter

Watch Mononoke Episode 12

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

GoGoAnime: Zegapain (Dub) anime episode 26 online free at https://gogoanime.be gogoanime my hero

Hubpages: https://hubpages.com/@gogoanimelol

Myminifactory: https://www.myminifactory.com/users/kissanimemx