Почина славен кошаркар на „Црвена звезда“

By

Легендарниот кошаркар на „Црвена ѕвезда“, Милета Лисица, почина на 55-годишна возраст по долгата и тешка болест. Тој е роден 1966 година во Прибој. Работел во локална фабрика, а паралелно почнал да игра кошарка за локалниот клуб „Полиестер“.

Неговите одлични игри не останале незабележани, па преку „Полиестер“ од Тузла во 1992 година стигнал во првиот тим на „Црвена звезда“.

Во наредните две сезони тој бил важна алка во тимот и на „Звезда“ по пост од две децении и донел две национални титули. Во „Црвена звезда“ одиграл уште една сезона, а вкупно има настапено на 103 натпревари и постигнал 1.345 поени.

Тој бил и најкорисниот играч на финалето во плејофот во првенството на Југославија во сезоната 1993/94 година кога со „Звезда“ стигнал до трофејот преку тимот на „Партизан“.

По „Црвена звезда“, тој кариерата ја продолжил во Рим, па во тимови во Словенија и Франција, каде што исто така има оставено длабока трага.

Ќе ви се допадне

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

4Anime: Kurau Phantom Memory (Dub) anime episode 24 online free at https://4anime.biz dubbed anime

Roujin Z (https://animefreak.ws/m/a2w8) Episode Full

Website https://animepahe.cc: Watch Sprite: Between Two Worlds (Dub) animepahe Episode 2 online anime

Community windy: https://community.windy.com/user/gogoanimelol

Free-ebooks: https://www.free-ebooks.net/profile/1312138/animeflixnl