Сите клекнаа освен рагби играчот кој смета дека хомосексуалците треба да одат во пеколот

By

Пред почетокот на синоќешниот рагби натпревар во Супер лигата меѓу каталонско-францускиот тим Каталнс Драгонс и англискиот тим Сент Хеленс, се случи мал инцидент, во кој учествуваше еден до играчите на теренот.

Австралискиот играч Израел Фолау, не го испочитува движењето Blac Lives Mater и одби да клекне заедно со останатите играчи на теренот.

Контроверзниот Фолау е познат по неговите јавни изјави и настапи. Тој е голем верник и смета дека хомосексуалците треба да одат во пеколот.

Истото го мисли и за атеистите, пијаниците, прељубниците, лажговците, лицата што блудничат, и арамиите и на сите постојано им порачува дека мора да се покаат и дека само Исус може да ги спаси. Сето тоа го промовирал и на социјалните мрежи.

Инаку поради тие размислувања Фолау пред неколку години беше отстранет од својот клуб во Австралија, па за да игра мораше да направи трансфер во Европа.

Ќе ви се допадне