Со пенал во последните минути Македонија освои бод против Грузија

By

Репрезентацијата на Македонија во 93 минута ремизираше против Грузија во натпревар од квалификациите за Лигата на Нации. По првото полувреме резултатот беше 0:0, а на крајот македонскиот тим со голот од пенал на Алиоски избегна пораз на домашен терен.

Македонскиот тим од 68 минута играше со фудбалер помалку, откако голманот Столе Димитриевски по истрчување и лоша проценка, играше со рака надвор од шестнаесетникот и доби црвен картон. Предноста од играч повеќе Грузија ја искористи по неколку минути, кога поведоа со 0:1 со голот ма Кваратшкелија. Резултатот го израмни Езѓан Алиоски од пенал и ѝ донесе 1 бод на Македонија.

По ова реми, на табелата во групата Ц, Македонија го дели првото место со Грузија по шест освоени бодови, по што следи Ерменија со пет, а Естонија е последна со два освоени бода.

Фото: УЕФА

Ќе ви се допадне

4Anime 4anime death parade: Black Clover Episode 170

AnimeDao hunter x hunter animedao: Watch Dr. Stone Episode 3