Толку од солзите, почна војната за богатството на Марадона: 11 деца и 8 жени треба да делат 75 милиони долари

By

Војната за богатството на покојниот Диего Марадона расфрлано од Венецуела и Белорусија до Италија и Емиратите ќе биде долга и комплицирана. Деновите на тага за смртта на еден од најголемите фудбалери во историјата, кој почина во средата, изливите на емоции, па дури и патос, ќе бидат заменети со немилосрдна борба за богатството што остана зад него.

Марадона од еден брак и три вонбрачни врски има пет признати деца, родени од 1986 до 2013 година. Сепак, уште четири жени тврдат дека имаат деца со Марадона, и тоа вкупно шест, од кои две во Аргентина и четири во Куба. Сите тие полагаат право на богатството оставено по смртта на големиот фудбалер.

Потрошил речиси половина милијарда долари, но оставил и импресивно богатство.
Celebrity Net Worth, портал за финансии на славни, проценува дека Марадона заработил околу 500 милиони долари во својата кариера и потоа. Сепак, тој и лудо трошел. Кокаин, проститутки, алиментација, луксузни недвижности, најскапи автомобили, најгламурозен накит… сето тоа направило сега, по неговата смрт, да вреди 75 милиони долари.

Хулио Чијапета толку го проценува неговото богатство. Новинарот Кларина, познат аргентински фудбалски хроничар, кој објавил ексклузива за смртта на Марадона, додава: „Нема сомнение дека вистинската сапуница за Марадона, војната на неговите наследници за неговото богатство, дури сега почнува“.

Почнува шпанска серија каква што не сме виделе порано
Теленовелата ќе биде уште понапната и пожестока затоа што Марадона починал без да напише тестамент, што дополнително ја отежнува распределбата на неговиот имот. Засега петте деца на Марадона се во потрага по него. Ќерките Далма (34) и Џанина (31), родени во бракот со Клаудија Вилафане, единствената жена што беше му сопруга на Марадона. Потоа, синот Диего Јуниор (34), роден во врската со Кристина Синагра, потоа Јана (25) од врската со Валерија Сабалаин и Диего Фернандо (7), роден во врската со Вероника Ојед.

Трите ќерки ќе бидат најборбени
Првиот проблем со децата на Марадона е тоа што лошо се согласуваат едни со други. Чијапета вели дека бил изненаден што трите ќерки, за кои се очекува да бидат најборбени во борбата што следува, биле заедно во групата WhatsApp со докторот на Марадона, во која тој ги информирал за состојбата на татко им. Диего Јуниоор, кој е роден и живее во Италија, е изолиран од настаните поврзани за неговиот татко и е единствениот во добри односи со сите полусестри и полубратот.

Диего Јуниор е добар со сите, мајката на Диегито не ги сака неговите полусестри

Чијапета го претставува како личност од блага природа, која никогаш не се наметнувала или гребела за дел од славата или богатството на татко им. Тој посочува дека секогаш искрено го сакал својот татко иако го признал дури кога Диего Јуниор имал 18 години, а се сретнале само една година порано, така што Диего Јуниор влегол во сениорската возраст на теренот за голф, каде што играл. Ситуацијата е комплицирана од фактот дека Вероника Оједа, мајка на малиот Диегито, најмалото дете на Марадона, која ќе го претставува нејзиниот син во борбата за наследство, толку лошо се согласува со ќерките на Марадона, што не ни разговара со нив.

Шесте непризнати деца исто така сакаат свој дел

Друг проблем се шест деца, чии мајки тврдат дека Марадона е нивен татко, но тој не ги признал. Тој има две деца во Аргентина и четири во Куба, каде што Марадона отишол да го види својот голем пријател Фидел Кастро. Еден од Кубанците на Марадона веќе побарал да се изврши ДНК-тест на телото на славниот фудбалер за да се докаже дека тој е неговиот татко.

Значи, дури 11 деца го бараат имотот на Марадона, но дел од него бараат и браќата на Марадона. Сепак, судот вчера донел одлука дека ќерките ќе имаат приоритет во неговата распределба.

Адвокатот во никој случај не може да биде протеран од распределбата на богатството.
Тука нема крај на оние што полагаат право на богатството што го оставил Марадона. Неговиот адвокат Матијас Морла ги поседува правата на брендот Maradona’s во Аргентина и САД, така што тој во никој случај не може да биде исфрлен од распределбата на имотот што го оставил великанот.

 

Мелница во Венецуела, хотел во Хавана, воено возило во Белорусија, „ролс ројс“ во Дубаи 

 

Марадона оставил, меѓу другото, мелница и фабрика за тестенини во Венецуела, луксузен хотел во Хавана и пет имоти на елитни локации во Буенос Аирес. Во Белорусија, каде што бил директор на „Динамо“ од Брест, му останал прстен со дијаманти вреден 300 илјади евра и можеби најбизарното парче од наследството на Марадона – воено амфибиско возило. Во Кина има неколку фудбалски школи, на кои им го продал правото да го користат неговото име, а во Дубаи останал „ролс ројс дух“, вреден 300 илјади евра, „БМА 8“ во вредност од 145 илјади евра и многубројни скапи подароци што шеиците му ги подарувале додека бил тренер на „Ал Васла“ и „Фуџаираха“. Марадона исто така имаше доживотен договор со „Пума“, на Конами е амбасадор на ПЕС, а ЕА спортс е икона на ФИФА.

Ќе ви се допадне