(Видео) На кој јазик да зборувам? Македонски? не, фала, Кулушевски не сакаше да даде изјава на македонски јазик по поразот од Манчестер Јунајтед

By

Фудбалерот на Тотенхем, Дејан Кулушевски кој има македонски корени, не сакаше да даде изјава на македонски јазик за телевизијата „Спортклуб“.

dobivaj vesti na viber

По поразот на неговиот тим од Манчестер Јунајтед, новинарот кој доаѓаше од хрватската „Спортклуб“ почна да му зборува на хрватски, надевајќи се дека така полесно ќе се разберат.

Но, шведскиот репрезентативец побара интервјуто да го направат на англиски, затоа што малку го разбирал англискиот јазик.

Кулушевски е роден во Стокхолм, но неговите родители потекнуваат од Македонија. Тој едно време играше за македонската репрезентација до 16 години, каде на девет натпревари постигна три гола. На тие девет натпревари зборуваше на македонски без никаков проблем.

На крајот реши да настапува за Шведска, каде што сега е и сениорски репрезентативец. За потсетување, во натпреаврот од Премиер лигата, Манчестер јунајтед на „Олд Трафорд“ го победи Тотенхем со 3:2.

Ќе ви се допадне

auto tài xỉu go88

https://sunwin.gg/