(Видео) Норвешките ракометарки не сакале да играат во бикини-гаќички па ги казнија со 1.500 евра

By

Светската ракометна асоцијација парично ја казни норвешката женска репрезентација во ракомет на песок, оти одбија да играат во бикини-гаќички на Европското првенство во Варна, Бугарија. Ракометарките на Норвешка не сакаа да носат бикини-гаќички и открија дека тоа го сметаат за сексуализација на спортистките.

Тие го игнорираа предупредувањето да се придржуваат до протоколот и на натпреварот за третото место се појавија во кратки шорцеви. ИХФ им изрече поединечна парична казна од по 150 евра на секоја ракометарка, или вкупно 1.500 евра.

Норвешката ракометна федерација соопшти дека ќе ја плати казната и изрази поддршка на своите ракометарки.

„Горди сме на девојките кои настапија на Европското првенство во ракомет на песок. Го кренаа гласот и порачаа дека е доста“, објави Норвешката федерација.

Ракометарките на Норвешка го загубија натпреварот за третото место од Шпанија со 23:22.

Ќе ви се допадне

Watch The Labyrinth of Grisaia: The Cocoon of Caprice 0 Episode Full

AnimeBee: Food Wars! The Third Plate (Dub) anime episode 12 online free at https://animebee.to anime streaming

AnimeDao: Future Boy Conan anime episode 26 online free at https://animedao.nl dubbed anime

Website https://twistmoe.net: Watch Celestial Method twistmoe Episode 13 anime to watch

Subrion: https://subrion.org/members/info/animefreakws/

Mobygames: https://www.mobygames.com/user/sheet/userSheetId,830158/