(Видео) Суарез со гол со ножички го собори рекордот на Меси

By

Фудбалерот на Уругвај, Луис Суарез, синоќа со гол со ножички против Чиле, успеа да го собори рекордот на Лионел Меси и да стане најдобриот стрелец во историјата на јужноамериканските квалификации. Тоа за него беше 29 гол во дивизијата CONMBEBOL.

dobivaj vesti na viber

Уругвај синоќа го победи Чиле со 2:0 и ја потврди третата позиција на табелата, а истовремено обезбеди и место во вториот шешир пред ждребката за Светско. Тие ги елиминираа Чилеанците од Светското во Катар, со голот на Суарез и Валверде.

Суарез мечот го почна од клупата и влезе во игра на местото на Кавани, а во 79 минута на Кортес му даде гол со ножички од петерецот.

Ќе ви се допадне