Ако сакате да ги закрепнете ноктите од гелот, изберете јапонски маникир: традиционален метод за природен изглед

Јапонскиот маникир е древна, традиционална техника за нега на ноктите која ја нагласува употребата на природни состојки за нега и зајакнување на ноктите. Јапонскиот маникир е познат по својата нежна и неинвазивна природа.

Ги зајакнува ноктите, ја стимулира циркулацијата на крвта и промовира здрав раст на ноктите. Отсуството на груби хемикалии и прекумерното труење го прави соодветен избор за оние со суви, кршливи или оштетени нокти. Исто така, природните состојки кои се користат во процесот обезбедуваат исхрана и хидратација, што резултира со поцврсти и поздрави нокти со текот на времето.

Јапонскиот маникир не вклучува употреба на какви било метални алатки специфични за ноктите, туку благи, неагресивни алатки. Сè започнува со чистење и обликување на ноктите. Кутикулите се туркаат со дрвени стапчиња и се редат само со туркање, никогаш со сечкање.

После тоа, полирањето се врши со помош на мека четка. Потоа на ноктите се нанесува зелена, цврста паста. Се состои од мешавина од витамини А и Е, пчелен полен, кератин (протеин кој природно се наоѓа во ноктите) и силициум, како и разни масла, како што се маслото од јојоба или маслото од бамбус. Нежно се втрива во ноктот со помош на кожа, мек кожен материјал кој е нежен за ноктите.

Минералниот прав потоа се нанесува на секој нокт и повторно се полира. Направен е од таканаречената дијатомејска земја и пчелин восок, а се користи за задржување на хранливите материи од пастата во внатрешноста на ноктот и за давање на ноктите светло розев сјај кој трае околу две недели, понекогаш и подолго. Кога се комбинираат, оваа паста и пудра ја блокираат влагата и хранливите материи за да им дадат на ноктите неверојатен сјај.

Последниот чекор е рачна масажа со дебели креми и масла за нега на кожата и кутикулите.

Природен начин за нега на ноктите (базиран на минерали и пчелин восок) обезбедува зајакнување на плочката на ноктите, го храни ноктот, го поттикнува растот, му дава на ноктите здрава боја и природен сјај. Тоа е идеално решение за љубителите на негувани нокти, бидејќи јапонскиот маникир постигнува сјај со поголем интензитет, како проѕирен лак.

Се препорачува по отстранување на траен лак, гел и гел-лак.

Scroll to Top