Фустаните на принцезата Дијана изложени во Хонг Конг пред аукцијата

Светло жолта јакна обложена на рамениците и украсена со блескави златни копчиња, која ја носеше принцезата Дијана на патувањето во Хонг Конг во 1989 година, ќе биде една од шесте нејзини парчиња облека изложени во поранешната британска колонија пред аукцијата закажана за јуни.

Колекцијата на фустани, чевли и чанти на принцезата од Велс е изложена во трговскиот центар во Хонг Конг во следните 12 дена од четврток, пред колекцијата да се пресели во Ирска до аукцијата на 27 јуни. Принцезата Дијана, која загина во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година, ја диктираше модата „секогаш кога се облекуваше и излегуваше“, рече Мартин Нолан, директор на аукциската куќа „Џулиенс“ со седиште во Калифорнија.

Познатата јакна од нарциси на дизајнерката Кетрин Вокер би можела да достигне цена од 50.000 долари, додека синиот вечерен фустан со ѕвездички би можел да достигне цена од 400.000 долари. Принцезата го носеше овој фустан од дизајнерот Мареј Арбејд на премиерата на „Фантом од операта“ во 1986 година во Вест Енд, Лондон.

Изложена е и свилена и тантелна вечерна тоалета од дизајнерот Виктор Еделштајн и цветна тоалета на Кетрин Вокер што Дијана ја носеше во 1991 година.

Еден од посетителите, 69-годишниот Фунг, се присетува како толпата се насобрала низ улиците на Хонг Конг кога Дијана пристигнала во тој град во 1989 година. “Таа беше харизматична, грижлива и посветена на добротворната работа. Затоа е исклучително почитувана во Хонг Конг”, вели Фунг.

Во 2023 година, аукциската куќа „Џулиен“ продаде вечерен фустан на принцезата Дијана за рекордни 1,14 милиони долари.

Scroll to Top