Кејт Мидлтон на крунисувањето во фустан на Александар Меквин и обетки од бисер и дијамант што и припаѓале на Дајана

Кејт Мидлтон, идната британска кралица, пристигна на крунисувањето на кралот Чарлс во придружба на нејзиниот сопруг Вилијам и две од нејзините три деца.

Со неа беа најмладиот син, принцот Луис и принцезата Шарлот, додека најстариот син, принцот Џорџ имал посебна задача. Имено, тој е една од страниците, а му помага на дедото да ги носи наметките додека влегува и излегува од Вестминстерската опатија.

Британските медиуми пишуваат дека тоа било желба на Вилијам. Тој сакал Џорџ да ја има таа улога, со оглед на тоа што тој е наследник.

Што се однесува до Кејт, таа пристигна во тоалета на Александар Меквин во боја на слонова коска со везови од роза, трн, нарцис и шамрок конец. На главата, наместо тијара, Кејт имаше венче со цвеќиња од сребро и кристали, исто така дизајн на Меквин.

Таа исто така носи обетки од бисер и дијамант што ѝ припаѓале на Дајана, принцезата од Велс и ѓердан што и припаѓал на кралицата Елизабета Втора кој и бил подарок од нејзиниот татко Џорџ Шести.

Scroll to Top