Модни киксови на Мет Галата – од мрежа за комарци на главата до фустан балон

Мет Галата долго ќе се памти по најдобрите изданија од црвениот тепих од синоќешната церемонија во музејот Метрополитен во Њујорк, но и модните грешки. Не е тешко да се згреши на модниот настан на годината, критериумите се високи, а модните предизвици во форма на темата на настанот и кодексот на облекување честопати се премногу напорни.

Во исто време, модната ревија е под лупа и од љубители на модата и разни критичари, а конкуренцијата е исклучително силна.

Амелија Греј Хамлин, која со фустанот балон, влезе во листата на модни неуспеси на Мет Гала 2024 година. Сара Џесика Паркер носеше сличен крој на Мет Гала и доби главно позитивни критики.

Пејачката Лана Дел Реј, се појави во необично модно издание кое се споредува со мрежа за комарци. Музичката ѕвезда со прекрасен глас се водеше од принципот на ексцентричност што го сака Мет Гала. Настанот бара и костими, па дури и малку бизарност, но сето тоа треба да биде дозирано.

Пејачката Дуа Липа се појави во костим како од Мулен Руж, а погледот одзади ја открива тангата.

Ниту на Кара Делевињ, чиј дел од аутфитот е направен од кристали, не и појде од рака, па влезе во листата на модните грешки.

Scroll to Top