Од Алтеа Гибсон до Штефи Граф и Серена Вилијамс: Како тениското здолниште стана моден тренд

By

Од Алтеа Гибсон и Били Џин Кинг до Штефи Граф и Серена Вилијамс, неколку тениски икони ги инспирираа модните блогерки на најинтересниот спортски тренд за лето 2022 година.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на историјата на турнири во Вимблдон во 1877 година, дрес кодот на играчите останал непроменливо строг – задолжително бело во сè. Не крем, не беж, туку бела, сè до долната облека и чевлите. Официјалните правила одат толку далеку што предвидуваат само една боја која се наоѓа околу деколтето и мажетните на ракавите, но не повеќе од еден сантиметар. Во 2017 година, според извештаите на медиумите, Венус Вилијамс дури се соочила со проблеми со тенискиот клуб поради градникот во боја на фуксија кој се проѕирал под нејзиниот бел топ. Со обѕир на оваа позиција, можеби и не изненадувачки што белите тениски здолништа влегоа во модните трендови за лето 2022 година, наменети за помладата генерација на инфлуенсери.

Инстаграм девојките ги комбинираат ова лето тениските здолништа со големи дуксери, кратки топови и патики. А како го прават тоа, погледнете во галеријата со фотографии!

Ќе ви се допадне