Парчиња облека од 90-тите се повторно шик оваа есен

By

Модата на деведесеттите се врати оваа есен. Постојат парчиња кои се претерани и никако не смеат да ги носат жените со стил. Модните стилисти ве советуваат со што да ги замените овие трендови.  Секоја нова сезона купуваме многу нова облека во обид да ги ископираме трендовите на новата сезона. Колку и да се трудите да креирате капсулна гардероба, некои парчиња дефинитивно исчезнуваат неповратно, а некои нови се појавуваат на листите со желби. За среќа (или за жал), модата се врти во круг и сега е време да се вратиме во деведесеттите. Сепак, тоа не значи дека треба слепо да ги копирате сите актуелни модни трендови.

dobivaj vesti na viber

Ѓердани
Овие ѓердани некогаш жените ги носеа насекаде: на работа, забава, дури и во официјални прилики. Сепак, тие не се идеален избор. Го скратуваат вратот, ја нагласуваат брадата и се поврзуваат со некои антички епохи. Затоа, дури и да ги видите во некои комбинации, подобро одлучете да ги замените ѓерданите со огромни обетки, масивни ѓердани или повеќеслојни белезици. Овој додаток ќе изгледа свежо и елегантно.

Искинати фармерки
Не ви предлагаме да ги фрлате или запалите искинатите фармерки – само чувајте ги за подобри времиња. Во ладно, влажно време, таква облека не изгледа многу соодветно. Искинатите фармерки најдобро се заменуваат со нешто пофункционално и дискретно. Омилени ни се фармерките со висока половина и широки ногавици – апсолутен тренд на есен се ѕвонарките.

 

Проѕирни блузи
Проѕирните блузи и блузи од гипур изгледаат кул само на модната писта. Не треба да го следите примерот на Бела Хадид и Ким Кардашијан кога одите во канцеларија. Нивната главна цел е да привлечат внимание, а вашата да оставите впечаток на доверлива личност. Малку е веројатно дека вашите колеги или пријатели сакаат да ве видат во долна облека. Најдобро е да ја замените проѕирната блуза со нешто позатворено, но не помалку секси. На пример, белата кошула со големи димензии, блуза со кружна јака или дури и тенок кашмирски џемпер изгледаат многу женствено.

 

Торба за на половината
Ова е еден од атрибутите на модата од 90-тите што не треба да се повторува. Ваквите чанти за кратко време повторно станаа сензација (благодарение на Кендал Џенер и Џиџи Хаидид), но – не мора да го копирате секој чекор на трендсетерките. Можеби се практични за тренинг или на плажа, но овие чанти во никој случај не се добар стилски додаток. Наместо тоа, доколку сакате уникатен додаток, одлучете се за мини ранец, торбичка или мека чанта.


Бели патики
Спортскиот шик изглед сè уште е релевантен и соодветен. Патики со сите риги, силуети и бои се корисно и практично купување. Но, во нивните редови има и аутсајдери. Во оваа сезона, дефинитивно треба да се ослободите од нив – еднаш засекогаш. Наместо тоа, класичните бели патики се одличен избор.

Ќе ви се допадне