(Видео) Првиот модел создаден со вештачка интелигенција на насловната на „Вог“

Лик на девојка создадена од вештачка интелигенција се најде на насловната страница на „Вог“, Сингапур. Овие девојки во суштина не постојат, туку се имагинација на креаторот.

Таа е проект за вештачка интелигенција и првиот модел со вештачка интелигенција во светот. Модниот магазин беше првиот што стави вештачка интелигенција за мартовското издание.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue Singapore (@voguesingapore)

Во кампањата наречена „Корени“, Вог истражува како ќе изгледаат традиционалните амблеми во иднина, а одговорите ги пронашле користејќи вештачка интелигенција во соработка со креативниот директор Варун Гупта.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue Singapore (@voguesingapore)

„Придружете ни се во моментот кога модата се среќава со револуцијата на вештачката интелигенција. Добредојдовте во Алтиверзумот“, стои во описот на објавата на официјалниот профил на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue Singapore (@voguesingapore)

Scroll to Top