Почина Џон Синглтон, првиот афроамерикански режисер номиниран за Оскар

Американскиот режисер Џон Синглтон, чиј филм Boyz n the Hood во 1991 година стана симбол на новиот бран на афроамериканската кинематографија, почина во понеделникот, соопштило …

Почина Џон Синглтон, првиот афроамерикански режисер номиниран за Оскар Прочитај повеќе »