Џемал Кашoги

Случаите со Џемал Кашоги и Сергеј Скрипал ја одбележаа 2018 година

Двата најголеми заговори кои ја одбележаа оваа 2018 година се случаите со труењето на рускиот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија и убиството на …

Случаите со Џемал Кашоги и Сергеј Скрипал ја одбележаа 2018 година Прочитај повеќе »

Кашоги планирал да крене бунт против режимот во Саудиска Арабија

Новинарот од Саудиска Арабија Џемал Кашоги, пред да биде убиен во конзулатот во Истанбул, разменувал пораки преку апликацијата „Вацап“, со Омар Абдулазиз, активист од Монтреал. …

Кашоги планирал да крене бунт против режимот во Саудиска Арабија Прочитај повеќе »

„Пуштете ми ја раката, што правите?“ – викал Кашоги пред да го убијат

Аудио-снимка од мачењето на саудискиот новинар Џемал Кашоги е објавена од страна на турски веб портал. На снимите се слуша како зборува Кашоги пред да …

„Пуштете ми ја раката, што правите?“ – викал Кашоги пред да го убијат Прочитај повеќе »

Членови на кралското семејство сакаат да го ликвидираат принцот Салман

Некои од членовите на саудиското кралско семејство, сакаат да го спречат по цена и да го ликвидираат принцот престолонаследник Мухамед бин Салман, да стане крал. …

Членови на кралското семејство сакаат да го ликвидираат принцот Салман Прочитај повеќе »

Германија ги блокираше убијците на саудискиот новинар Кашоги

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, вели дека Берлин забранил влез во Шенгенската зона за 18 саудиски државјани, за кои се верува дека имаат …

Германија ги блокираше убијците на саудискиот новинар Кашоги Прочитај повеќе »

Саудијците открија кој го нарачал убиството на Кашоги

Саудискиот јавен обвинител изјавил денеска дека лицето кое дало наредба да се убие новинарот Џемал Кашоги е шефот на преговарачкиот тим кој бил испратен во …

Саудијците открија кој го нарачал убиството на Кашоги Прочитај повеќе »

Израелска компанија помогнала во убиството на Кашоги, тврди Сноуден

Едвард Сноуден, кој по разоткривањето на незаконските активности на американските безбедносни служби побегна од Америка во Русија, сега обвини израелска компанија за мешање во убиството …

Израелска компанија помогнала во убиството на Кашоги, тврди Сноуден Прочитај повеќе »

(Видео) Синовите на убиениот Кашоги го бараат телото на нивниот татко

Синовите на убиениот новинар Џемал Кашоги јавно побараа да им се вратат посмртните останки на нивниот татко за да можат достоинствено да го погребаат. Салах …

(Видео) Синовите на убиениот Кашоги го бараат телото на нивниот татко Прочитај повеќе »

Саудискиот принц го обвини Кашоги дека бил опасен исламист

Саудискиот крунски принц Мухамед бин Салман изјавил дека убиениот саудиски новинар Џемал Кашоги е опасен исламист. Како што пишуваат американските медиуми, тој тоа го рекол …

Саудискиот принц го обвини Кашоги дека бил опасен исламист Прочитај повеќе »

Таксист тврди дека убијците на Кашоги славеле додека ги возел

Саудиските убијци кои брутално го убиле новинарот Џемал Кашоги славеле во таксито со кое се возеле до аеродромот веднаш по злосторството што го извршиле во …

Таксист тврди дека убијците на Кашоги славеле додека ги возел Прочитај повеќе »

(Видео) Пронајдено телото на новинарот од Саудиска Арабија Џемал Кашоги

Телото на убиениот саудиски новинар Џемал Кашоги, е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул. Ова денеска …

(Видео) Пронајдено телото на новинарот од Саудиска Арабија Џемал Кашоги Прочитај повеќе »

(Видео) Телото на Кашоги замотано во тепих го изнеле од конзулатот во Турција

Високо официјално лице од Саудиска Арбија, изнесе нова верзија за настанатата смрт на новинарот Џемал Кашoги, која настанала во саудискиот конзулат во Истанбул и која …

(Видео) Телото на Кашоги замотано во тепих го изнеле од конзулатот во Турција Прочитај повеќе »

Scroll to Top