Хималаи

Мистериите на езерото на скелетите: се наоѓа високо на Хималаите, а во него се умирало повеќе од 1000 години, велат антрополозите

Високо на индиските Хималаи, се наоѓа езеро кое е вгнездено во снежната долина и во кое може да се забележат скелети на стотина луѓе. Езерото Рупканд се …

Мистериите на езерото на скелетите: се наоѓа високо на Хималаите, а во него се умирало повеќе од 1000 години, велат антрополозите Прочитај повеќе »

(Видео) Снежна лавина затрупа алпинистички камп на Хималаите

Снежна лавина затрупа аплинистички камп на Хималаите. Инцидентот се случил само една недела откако во слична несреќа на 26-ти септември, според непалското министерство за туризам, загиналаа …

(Видео) Снежна лавина затрупа алпинистички камп на Хималаите Прочитај повеќе »

Македонскиот планинар Георги Петков почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков од Гевгелија починал вчера од срцев удар на Хималиаите, во обид да го освои највисокиот врв Монт Еверест. Во искачување на …

Македонскиот планинар Георги Петков почина на Хималаите Прочитај повеќе »

Scroll to Top