Јупитер

Покрај Земјата денеска треба да помине огромен астероид, предупредија од НАСА

Огромен астероид денес треба да помине покрај Земјата, предупредија од НАСА. Астероидот кој треба да помине покрај Земјата се вика 488453 (1994 XD) и се проценува …

Покрај Земјата денеска треба да помине огромен астероид, предупредија од НАСА Прочитај повеќе »

Феноменот на спојувањето на Јупитер и Венера ќе може да се види со голо око

Во првата ноќ во март ќе изгледаат како двете планети Јупитер и Венера да се допираат. Овој феномен е познат како спојување, зашто создава впечаток …

Феноменот на спојувањето на Јупитер и Венера ќе може да се види со голо око Прочитај повеќе »

Нови фотографии од најголемата планета Јупитер во Сончевиот Систем

Научниците објавија слики од најголемата планета во Сончевиот Систем. Вселенскиот телескоп Џејмс Веб ги сними снимките во јули, кои покажуваат невидени погледи на северната и јужната …

Нови фотографии од најголемата планета Јупитер во Сончевиот Систем Прочитај повеќе »

(Аудио) НАСА сними звук од еден од сателитите на Јупитер, научниците бараат одговори за тоа како настанал Сончевиот систем

Вселенското летало на НАСА, Џуно, сними звуци кои доаѓаат од најголемиот сателит на Јупитер, Ганимеда. Сондата помина покрај сателитот на 7 јуни 2021 година, а …

(Аудио) НАСА сними звук од еден од сателитите на Јупитер, научниците бараат одговори за тоа како настанал Сончевиот систем Прочитај повеќе »

Астероид удри во Јупитер, научниците предупредуваат дека мораме да бидеме подготвени за секакво апокалиптично сценарио

Астероид удри во најголемата планета во нашиот сончев систем Јупитер, соопштија од Европската вселенска агенција (ЕСА). Јупитер претставува најголемата гравитациона сила по Сонцето, така што …

Астероид удри во Јупитер, научниците предупредуваат дека мораме да бидеме подготвени за секакво апокалиптично сценарио Прочитај повеќе »

Астероид што оди кон Земјата може сите да нѐ направи милијардери

НАСА откри астероид во вселената, кој е богат со благородни метали, нешто што сите на Земјата би можел да ги направи милијардери. Богатството што овој …

Астероид што оди кон Земјата може сите да нѐ направи милијардери Прочитај повеќе »

Откриена древна вавилонска карта со која се следело патувањето на Јупитер

Историчарите неодамна декодирале тајна древна вавилонска астрономска плоча во форма на трапезоид. По анализата, заклучено е дека вавилонските астрономи со истата го пресметувале движењето на …

Откриена древна вавилонска карта со која се следело патувањето на Јупитер Прочитај повеќе »

Сателитот Европа е идеално место за вонземјаните

Научниците сметаат дека сателитот на Јупитер, Европа, е главниот кандидат каде што би можеле да се населат вонземјаните. До ваквите податоци се стигнало по децении …

Сателитот Европа е идеално место за вонземјаните Прочитај повеќе »

Во Земјината кора откриен мраз што го има само на сателитите на Јупитер и Сатурн

На Земјата е пронајден Led 7 (Ice VII), односно вселенски лед што досега е регистриран само на сателитите околу Јупитер и Сатурн. Во дијамантите е …

Во Земјината кора откриен мраз што го има само на сателитите на Јупитер и Сатурн Прочитај повеќе »

Scroll to Top